Co jsou to energetické nápoje?
Energetické nápoje jsou nápoje v plechovkách nebo lahvích, které běžně seženete ve všech obchodech, benzínkách nebo na diskotékách jako míchané nápoje s alkoholem. Většina energetických nápojů obsahuje bublinky, velké množství kofeinu a cukru spolu s dodatečnými látkami jako jsou např. : vitamíny skupina B, aminokyselina (např. taurine) a rostlinné stimulanty jako např. guarana.
Energetické nápoje jsou zpravidla určeny pro lidi ve věku zhruba od 18 až do 30 let a to za účelem stimulantu. Proto jsou často jejich názvy spojovány se sílou a rychlostí – Red Bull, Semtex atd.
Historie energetických nápojů
Ačkoli v roce 2005 činilo číslo prodaných energetických nápojů v USA 3,5 miliard, podle časopisu Beverage Digest, tato skupina nápojů zažila pravý boom až s uvedením nápoje Red Bull. Red Bull by vytvořen Dietrichem Mateschitzem, Australanem, který upravil tento nápoj z thajského nápoje zvaného Krating Daeng, což je populární nápoj u řidičů rikš ve Thajsku. Tou klíčovou ingrediencí v thajském energetickém nápoji byl taurine (aminokyselina, která byla poprvé objevena u býků – tato asociace má za následek, že koluje mezi lidmi fámy, že tato ingredience v Red Bullu pochází z býčí moči či spermatu ). Red Bull byl v Evropě představen v roce1987 a ve spojených státech až v roce 1997.
Energetické nápoje obsahují kofein
Red Bull, jako jeden z nejpopulárnějších energetických nápojů, obsahuje téměř 80mg kofeinu v jedné plechovce – to je přibližně stejné množství kofeinu jako je obsaženo v jednom hrnku kávy nebo 2 hrncích čaje. Ostatní energetické nápoje obsahují kofeinu i daleko více. Množství obsaženého kofeinu nebývá vždy na obalu uvedeno, proto je těžké odhadnout kolik ho přijímáte. Dalším problémem s energetickými nápoji je ten, že naopak od horké kávy a čaje, které pijeme po malých doušcích, je pro energetické nápoje běžně typické, že je konzumenti vypíjí rychle. Někteří lidé jsou na kofein více citlivý a zažívají tak pocit úzkosti, bušení srdce, podrážděnost,problémy se spánkem a méně často také s poruchami trávení. Lidé se srdečními problémy by se měli přílišné konzumaci kofeinu vyhnout, protože je to stimulant.
Vliv kombinace látek v energetických nápojích dosud nebyl prostudován
Jedna z největších obav je ta, že toho jednoduše dostatečně nevíme o efektu, který má kombinace použitých látek. Věří se, že mnoho látek spolupracuje s kofeinem, aby ještě zvýšili stimulující účinek. Například jedna plechovka Red Bullu obsahuje 1000mg taurinu. Jeden německý výzkum srovnával nápoj s taurinem a kofeinem, nápoj pouze s kofeinem a placebo nápoj. Objem krve vypuzený při jednom stlačení srdce se zvýšil pouze v případě nápoje, který obsahoval taurine a kofein zároveň. Dá se tedy usuzovat, že taurine hraje při svalové kontrakci (zvláště pak srdce) a v nervovém systému velkou roli. Energetické nápoje obsahují cukr (na trhu jsou však již i energetické nápoje bez cukru), protože je to velmi rychlý zdroj energie. Vitamíny skupiny B se také někdy do energetických nápojů v malém množství přidávají. Je to spíše jen reklamní tahák, protože potom nápoj vypadá více zdravě. Vitamíny skupiny B jsou potřebné pro přeměnu jídla v energii. Některé nápoje obsahují guaranu – rostlina pocházející z Jižní Ameriky a představuje další zdroj kofeinu.
Energetické nápoje by se neměli kombinovat s alkoholem
Red Bulll s vodkou se stal u barů velmi oblíbeným pitím, protože má pověst, že redukuje utišující účinky alkoholu (jako např. únava), zatímco se posílí „ten pocit nálady.“ Ale zatímco se lidi nemusí cítit unaveně a ne tak opile, jejich hladina alkoholu v krvi je stále vysoká. Tím pádem mohou zkonzumovat větší množství alkoholu. Byla provedena studie, která srovnávala vliv samotného alkoholu a vliv kombinace alkoholu a energetického nápoje. Ukázalo se, že v druhém případě byly podstatně redukovány příznaky, které známe, když užijeme pouze alkohol jako – bolest hlavy, slabost, sucho v ústech a zhoršení koordinace pohybů.
Při sportu
Energetické nápoje by se neměly konzumovat během cvičení. Obsažený kofein působí jako diuretikum a zvyšuje tak dehydrataci.Energetické nápoje by se neměly konzumovat spolu se sportovními nápoji jako např Gatorage, ty pomáhají udržet tělo během cvičení hydratované. Sportovní nápoje (ionťáky) také poskytují tělu energii ve formě cukrů a elektrolyty, které se během pocení ztrácí z těla.