Hovězí maso

 

 
Hovězí maso - síla jako býk

Určitě víte, že můžete koupit různé druhy hovězího jako zadní, svíčkovou, roštěnec.. Liší se nejen tím, že pochází z jiných míst ale také jinými vlastnostmi.

Hodně z nás se snaží jíst zdravě. Přidáváme do našeho jídelníčku celozrnné produkty, čerstvou zeleninu a snažíme se konzumovat méně nasycených tuků. Hovězí maso je také součástí zdravého jídelníčku, protože obsahuje přiměřené množství tuku a je perfektním zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů.

Hovězí maso má také charakteristicky červenou barvu, za kterou může svalové barvivo, ale také ji ovlivňuje věk poraženého zvířete. U mladších kusů je barva bledě červená, zatímco u těch starších je tmavě červená. Mezi další ovlivňující faktory patří pohlaví zvířete, plemeno z kterého pochází, fyzické zatížení konkrétního svalu a taky na výživě zvířete. Vařením se maso zbarvuje do šedohnědé barvy.

Typická chuť masa je způsobena přítomností mastných kyselit, která je zvláště výrazná u starších zvířat. Šťavnatost a křehkost masa je ovlivněna obsahem svalových bílkovin (hlavně aktinu a myosinu). Maso je křehčí u lépe krmených kusů. Obsah tuků je nižší starších zvířat, zatímco ty mladší mají tuku více. Avšak vnitrosvalový tuk výrazně zlepšuje chuťové vlastnosti masa, ale pokud je ho velké množství, tak je to vnímáno jako nežádoucí.

Hovězí se dělí do několika základních řezů. Z těch větších kusů dělá řezník menší kousky pro individuální potřeby zákazníků. Různé části vyžadují rozdílné zacházení. Například z plece se dělá excelentní pečeně, ale kdybyste to udělali na pánvi, tak by se vám to špatně kousalo. Na tohle jsme mysleli, tak jsme pro vás připravili užitečnou tabulku, v které najdete nutriční obsah těchto různým „verzí“ hovězího a u některých z nich je uveden doporučený způsob úpravy. Není to vyčerpávající výpis, ale mělo by vám to dát nějaké základní informace o charakteristice různých kusů hovězího masa. Kromě menší lekce anatomie se tedy dozvíte i kuchařské tipy :)

Která část je nejlepší?
Každý řez má různé množsvtí kalorií, proteinů a tuků. Kulturisti se často dívají na nutriční hodny a podle toho volí. Proto jsem pro vás připravit tuhle tabulku. Jen podotknu, že hovězí neobsahuje sacharidy.


(100g)
Bílkoviny
(g/100g)
Tuky
(g/100g)
kcal
Plec 13 7,5 122
Žebra 19,3 14,8 185
Roštěnec 28,8 14 240
Svíčková 20,6 7,6 150
Bok 19,1 0,6 180
Kýta 20,6 4,5 128
Hovězí zadní 15 9,8 148
Hovězí maso - síla jako býk

Plec
Maso je sval, a pokud je hodně zatěžováno, tak má sklony k tomu, aby bylo tuhé. Plec je názorným příkladem. Nicméně má taky svůj půvab. Obsahuje hodně pojivé tkáně, konkrétně se jedná o kolagen, který se vařením rozpustí a udělá maso vysoce chutným. Maso je vhodné zpracovat pomalými a vlhkými metodami vaření, jako je třeba dušení.

Žebro
Vhodné na vaření nebo vývar na polévku.

Roštěnec
Z této oblasti se vyznačuje hlavně tím, že je velmi křehké a může být připraveno jako minutka (bez dlouhé úpravy).

Svíčková
Roštěnec je maso, které se nachází na místě, kde se páteř napojuje na kyčelní kost. Je také hodně křehké a mezi vhodné úpravy řadíme smažení na pánvi, pečení. Doporučené je maso marinovat. Toto maso je také ideální na tatarák.

Bok
Tohle maso je libové a svalovité. Podle předpokladů je poměrně tuhé, ale zato je také chutné. Ideální je, pokud je připraveno jako „medium“ steak. Pokud ho více propečete, tak bude suché a tuhé.

Kýta
Kýta se stala oblíbená pro svůj nízký obsah tuku. Vhodná pro řízky, pečení, dušení, smažení.

 

Hovězí maso - síla jako býk

Z vlastních zkušeností
Hovězí maso jsem nikdy ve velkém nejedl, ale teď vím, že to byla chyba. Asi v polovině přípravy na MS jsem na doporučení reprezentačních trenérů tohle maso zařadil do svého jídelníčku a nestačil jsem se divit. I když jsem byl v dietě, tak se mi povedlo přibrat skoro 2kg po tom, co jsem tohle maso začal konzumovat. Forma se přitom stále zlepšovala a síla neklesala. Netvrdím, že jsem přibral 2kg svalů, ale určitě mi to hodně pomohlo. Pokud přemýšlíte, který doplněk si do diety koupit, utraťte peníze nejdříve za hovězí.           

Zajímavosti:

• hovězí maso má proti vepřovému vyšší obsah železa, zinku, selenu, kyseliny listové a vitaminu B12
• hovězí maso je přirozeným zdrojem CLA (konjugovaná kyselina linolová
• hovězí maso patří k biologicky nejplnohodnotnějším druhům masa